Folyo Baskı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Folyo baskı, şu anda dijital baskıda en çok kullanılan kendinden yapışkanlı bir alt tabaka üzerine PVC basmak için kullanılan bir malzemedir. Folyo, başka bir malzemeye ihtiyaç duymadan birçok yüzeye yapıştığı için oldukça tercih edilir.

Bu noktada; folyo baskı nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna gelince de günlük hayatın birçok alanında kullanılmaktadır.

Son olarak folyo baskı tekniği, reklam sektöründe yer alan malzeme sayesinde çok kullanışlı hale geldi ve bugün hemen her alanda kullanılıyor.

Genellikle vitrinlerde gördüğünüz ve dijital baskı ile folyo üzerine basılan çeşitli kampanya yazıları, tanıtım reklamları tarzındaki tüm yazılar bu teknikle yapılmaktadır.

Folyoların bir takım renk seçenekleri vardır, bu nedenle birçok alanda istenilen grafik çalışması tatmin edici bir sonuç verir. Ayrıca özel araçlar sayesinde istenilen çizim, resim veya yazılar folyo haline getirilebilir.

folyo baskı
folyo baskı

Folyo Baskı Çeşitleri

Genel itibariyle folyo baskı nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna cevap verirken folyo baskı türlerini bilmek gerekir. Folyo Baskı uygulamasını birçok çeşitle uygulamak mümkündür. Bunlardan birincisi normal folyo baskı olarak tabir edilen ve en çok kullanılan baskı yönetimidir.

Folyolar, reklam ve cam vitrinlerinde, cephelerde ve yönlendirmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bir diğeri ise kaplanmış folyo olarak bilinen cast folyo tekniğidir.

Özellikle araç kaplamaları olmak üzere, göçük ve çıkıntıların çok olduğu yerlerde sıcak hava ile uygulanır. Daha çok seçim ve özel kampanya dönemlerinde daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Bir diğer folyo baskı çeşidi ise şeffaf ya da saydam folyo olarak anılan folyo çeşididir. Bu yöntem folyo üzerine dijital baskı ters baskı olarak yapılır ve içten yapıştırılır.

İç Mekân Folyo Baskı

İç mekân folyo baskı nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna bir başka cevap olarak; folyo baskı uygulaması da çok tercih edilen bir tekniktir. Ancak iç mekanlara uygulanan folyo baskılar insanların daha çok dokunacakları, temas edecekleri bir folyo olacaktır.

Bu nedenle sağlığa zararlı maddeleri içermemesi istenir. Sağlığa zarar vermemesi için de genellikle su bazlı mürekkepler kullanılır. Su bazlı boyaların insan sağlığına zarar vermediği tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Dekoratif veya promosyon amaçlı iç mekanlara yerleştirilen folyo baskı, hedef kitlenize özel reklamlar oluşturmanıza olanak tanır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, suyun hazırlanan nesnelerle temas etmemesidir. Su ile temas ettiğinde yazıtların sızma olasılığı vardır. Bu konuya çok dikkat edilmelidir.

Dış Mekân Folyo Baskı

Daha çok dış cephelerde tercih edilen bir baskı türüdür. Işıklı tabelalar, ışıksız tabelalar, ahşap tabelalar, soğuk tabelalar, isim levhaları, yönlendirme levhaları gibi çeşitlerde kullanılan baskı türüdür. Bu folyo baskı türlerinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olması beklenir.

Dış cephede kalacakları için yağmur ve benzeri mevsimsel etkilere karşı korunaklı ve dayanıklıdır.

Ayrıca, logo tasarımı, grafik tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, web tasarımı gibi birçok alanda size kişisel veya iş bazında tasarlanan ve şekil verilen folyo baskılar da bulunur. Firmamız tecrübeli ekibi ile her türlü folyo baskı işlerinizi itina ile yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?