Araç Kaplama

Araç Kaplama

Günümüzde son derece moda haline gelen ve pek çok kişi tarafından ısrarla istenen araç kaplama işlemi mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Aksi takdirde, yanlış montaj, derzlerin yapışmamasına, hava kabarcıklarının oluşmasına ve yapıştırılan döküm folyonun kısa sürede çıkmasına neden olacaktır. Bu durum da hem çok çirkin bir görüntü verecek hem de daha sonra tamir etmek çok güzel olmayacaktır.

Aracına yeni ve farklı bir görünüm kazandırmak isteyenler, araçlarını çakıl taşı gibi dış etkenlerden korumak isteyenler ya da rengini beğenmeyenler özellikle kaplama yaptırıyor.

Araç Kaplama Nasıl Yapılır?

Araç kaplama işi mutlaka uzmanlık ister. Kaplama işlemlerine önce arabanın tepesinden başlamalı ve yapıştırılmalıdır. Bu işlem, şekillendirilmiş folyoyu germeden gerçekleştirilmelidir, aksi takdirde ikinci parça birbiriyle uyuşmayacaktır.

Tamamen yapılacak olan kaplamalarda en ince ve hassas işçilik gerektirir. İyi ve kaliteli olmayan döşemeler aracınızı eskisinden çok daha kötü bir şekilde görünmesine neden olur. Bu konuda firmamızdan destek alabilirsiniz.

Bunlarla birlikte; araç kaplama işlemine başlamadan önce araç mutlaka temiz olmalıdır. Araç kaplanmadan bir gün önce kapalı bir garajda yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Aracın kaplamadan birkaç saat önce yıkanması ve güneşte kurutulması yapılacak olan en büyük hatadır.

Bu olduğunda su fitillerde kalır ve biz istemesek de su kaplı döküm folyoya boşaltılır. Sızan su güneşi gördüğünde buharlaşır ve buharın etkisiyle döküm folyoyu çıkarır.

Arabayı kaplamadan önce, arabayı sudan ve tozdan korumak için yıkanmalı ve garajda saklanmalıdır. Bu işlem ise en az bir gün önce yapılmalıdır.

Araç Kaplamada Dikkat Edilecek Hususlar

Kaplanacak araç yüzeyi kesinlikle temiz olmalı, aracı kaplamak için kullanılacak döküm folyo üzerindeki mürekkep iyice kurumalı, keçeli iğne ile sıvamalı, hava kabarcıkları ise tamamen giderilmelidir. Bunun için iğne ucu kullanılabilir.

Ayrıca, araç kaplama işlemi tamamen bittikten sonra ise aracın tamamen alkol ile temizlenmesi gerekir. Yıkama işleminin ardından ise tekrar en ayrıntılı şekilde kurutulmalıdır.

Araç Kaplama Faydaları Nelerdir?

Farklı malzemelerle araç kaplama yapılabilir. Bugün günümüzde en çok seramik ya da folyo kaplaması kullanılıyor ve tercih ediliyor. Hem folyo hem de seramik kaplama, boyayı çizilmelere karşı ekstra dayanıklı hale getiren ek bir araç boyası yani tabakası oluşturur.

Ayrıca kaplamanın cinsine göre aracın mat veya parlak görünmesini de sağlayabilir. Ayrıca boya tabakasında oluşan solma, sararma gibi sorunları da yavaşlatır veya durdurur.

Aracınız çok daha farklı ve modern bir hale gelir. Bu konuları en hassas ve kaliteli şekilde yerine getiren firmamızdan en iyi hizmeti alabilirsiniz.

Aracınızın daha önceden var olan ya da yıpranan boyasına yapıştırılacak olan kaplama malzemesini değiştirebilir misiniz? Bu da merak edilen konulardan biridir. Aslında değiştirmek ya da kaplamayı sökmek mümkündür ancak bu çok zaman alıcı bir işlemdir.

Ayrıca aracınızın eski boyasına bir miktar zarar vermesi de mümkün. Araç kaplama konusunda yılların verdiği tecrübe ve kalite anlayışı ile firmamız en uygun fiyatlarla hizmet veriyor.