Cephe Kaplama

Cephe Kaplama

Cephe kaplama, binalarda ısı ve ses transferini azaltan teknik bir uygulama olarak bilinir. Bu kapsamda; cephe kaplama işlemleri, ısı transferi sırasında binanın direncini en üst düzeye çıkarır.

Cepheyi tek bir yerde ısı yalıtımı için kaplarken, binanın bir bölümünü değil tüm binanın tamamını kaplamak gerekir.

Cephe kaplaması binaların ömrünü uzatır ve yaşanabilecek ısı kaybını önler, bu da enerji tasarrufu yapmanız anlamına gelir. Tüm bunları yaparken de binanızın muhteşem bir görünüme sahip olasını sağlar.

Alanında uzman ve tecrübeli firmamız bina ve cephe kaplama işlerini üstün kalite anlayışı ile yerine getiriyor.

Binaların iç ve dış cephelerinin çeşitli yalıtım malzemeleri ile teknik ve mimari olarak giydirilmesi işlemine cephe giydirme denir.

Daha kısa tanımı ile dış cephenin montaj işlemine verilen isimdir. Cephe kaplamanın amacı, binaları yalıtarak yapıyı dış etkenlerden korumak ve güçlendirmektir.

Cephe kaplaması ile yalıtılmış bir binada sıcaklık 20 ile 22 derece arasında tutulmaya çalışılır. Tasarrufların yanı sıra cephe kaplama modelleri de binaya estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama evin bir dönüşümüdür. Tarz ve stillere göre farklı tipte kaplama malzemeleri kullanılır. Taş, ahşap, tuğla gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Örneğin doğal görünümlü bir ev istiyorsanız, bunu ahşap lambri, taş kaplama veya tuğla kaplama ile sağlayabilirsiniz. İstediğiniz atmosferi oluşturmak tamamen keyfinize kalmış bir olaydır.

Firmamız uzun yılların tecrübesi ile ve alanında uzman elemanları ile sizlere çok farklı seçenekler sunuyor. Dış cephe kaplamaları da dekoratif bir görünüm vererek binayı kar, güneş ve yağmur gibi kötü hava koşullarından korur.

Isı yalıtımı kadar ses yalıtımı da önemlidir. Hatta malzemeye bağlı olarak binaya giren gürültüyü bile azaltabilir.

Dış Cephe Kaplaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulama yapılacak yüzey kontrol edilmelidir. Ayrıca, cephe kaplama yapılmadan önce binalarda duvarların dış yüzeyleri tazyikli su ile temizlenmelidir.

Eski yapılarda bulunan toz, kir ve yağ gibi partiküllerden temizlenmesi gerekir. Dıştan ısı yalıtımı, yüzey ve ortam sıcaklığının +5 derece üstü ve +30 derece altı olduğu koşullarda yapılmalıdır.

Bodrum profilinin montajı, binayı çevreleyecek şekilde yerden en az 30 cm yükseklikte yapılmalıdır.

Bodrum profili montajı, dış yalıtım sistemini darbe ve nem gibi sorunlardan korur. Bina cephesinin kenar ve köşelerinde, kapı ve pencere kenar ve köşelerinde fileli veya filesiz alüminyum veya PVC profil kullanılması gerekmektedir.

Bu alanlar mekanik stresin en fazla olduğu alanlardır. Bu yüzden güzel ve kalıcı bir detay yapmak çok önemlidir.

Cephe Kaplama Faydaları

Dilediğiniz kaplama malzemesini seçerek kaplatacağınız binanız, dükkanınız ya da evinizin öncelikle eski görünümünden eser kalmayacak. Yeni yapılmış bir bina kadar şık ve modern bir hale gelecek.

Bunun yanında her türlü dış etkene karşı daha korunaklı ve sağlık bir hale gelecek olan binanıza herkes hayran kalacak. Sanki yeni bir eve gelmiş gibi hissedeceksiniz. Bu noktada; cephe kaplama sayesinde çok ciddi bir ısı yalıtımı ve ses yalıtımına kavuşacaksınız.

Dışardan gelen gürültüler sizi asla rahatsız etmeyecek. Firmamız üstün tecrübesi ve kalite anlayışı ile her türlü cephe kaplama ilerinizi uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile kaliteden ödün vermeden yapıyor.