Dijital Baskı Nedir?

Dijital ortamdaki görüntülerin veya metinlerin çeşitli malzemeler üzerine basılması tekniğine dijital baskı denir. Bu kapsamda; dijital baskı, malzemeler üzerine baskı yapabileceğiniz birçok farklı yoldan sadece biridir.

Genellikle küçük baskı işleri için tercih edilen dijital baskı, ofset baskıya göre daha pahalı ancak daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ile diğer baskı teknikleri arasında birçok fark vardır. Bu durum insanların kafasında birçok soruyu gündeme getiriyor.

Dijital Baskı
Dijital Baskı

Dijital ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Ofset ve dijital baskı arasındaki en büyük fark, dijital baskı kullanıldığında baskı plakalarının değiştirilmesine gerek olmamasıdır. Ofset baskı makinelerinde baskı desenlerinin sürekli değiştirilmesi ve bu işlemlerin bir kısmının manuel olarak yapılması gerekmektedir.

Bu, dijital baskıya kıyasla ofset baskı için baskı süresini daha fazla uzatır. Öte yandan dijital baskı, seri baskı için daha uygundur. Çok kısa bir zamanda çok daha fazla baskı yapmanızı sağlar.

Bunlara dahil olarak; dijital baskı yöntemi ile işlerinizi yapıyor ya da yaptırıyorsanız olası bir değişiklik isteğinizi ya da hata düzeltmelerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Benzer nitelikte; baskıda yaşanan bir aksaklık ya da hata varsa bunu düzeltmek de mümkündür. Ancak bu değişiklik ofset baskıda tüm işlerin baştan yapılmasını gerektirir. Firmamızdan her türlü baskı işlerinizi en uygun fiyatlarla yapmanız mümkün.

Dijital Baskı Fiyatları

Ofset baskı, dijital baskıya göre çok daha düşük maliyetlidir. Bunun nedeni tek seferde 1 milyona kadar baskı yapılabilmesidir. Baskı teknikleri dikkate alındığında birçok kimyasal kullanılarak ofset baskı yapılmakta ve oluşan atık dijital baskıya göre çok daha fazla olmaktadır.

Dijital baskı teknolojisi süreçleri, hızlı değişim ve gelişim içinde olan sektörler ve baskı ürünleri için oldukça uygundur. Örneğin, bir broşürle hızlı tempolu bir reklam kampanyası yürütmek istiyorsunuz ve bunu yapmak için sınırlı zamanınız var.

Bu durumda ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size zaman açısından ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Ancak dijital baskıda baskı sayısı arttıkça ofset baskıya göre maliyetlerin artacağı unutulmamalıdır.

Dijital Baskının Faydaları

Genel itibariyle dijital baskı size birçok yönden avantaj sağlar ancak seçim yaparken dezavantajlarının da farkında olmanız gerekir.

Bunlara dahil olarak; dijital baskının faydalı olduğu durumlar baskı çeşidine, baskı sayısına, tasarımın esnekliğine, beklenen baskı kalitesine ve daha birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda; daha estetik ve farklı tasarımla istiyorsanız dijital baskı sizin için çok faydalı olabilir. Bu koşulların tam tersini düşünüyor ve örneğin maliyetler düşük kalite yüksek ama hız o kadar önemli değil, diyorsanız ofset baskıyı tercih etmelisiniz.

Netice itibariyle; firmamız tarafından her türlü dijital baskı işlerinizi, profesyonel yaklaşım temeliyle ve alanında uzman ekip arkadaşlarımızla birlikte, sorunsuz olarak, en kaliteli ve en hızlı şekilde yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?